Baza Instytucji i Firm
Czym jest Biff? Usuń swoje dane

Co powinna zawierać baza klientów?

Wartościowa baza klientów powinna zawierać szereg prawdziwych informacji, które zostaną wykorzystane do planowania i wdrażania kampanii marketingowych. O jakie informacje chodzi? Dużo zależy od tego, na czym nam zależy – czy chcemy zwiększać świadomość marki, budować długofalowe relacje, sprzedawać. Poniżej znajdziesz wskazówki na temat tego, co powinna zawierać baza klientów, aby była użyteczna dla Twojej działalności.

Każda baza danych firm może uwzględniać inne informacje, jednak niektóre są zaliczane do grupy podstawowych i z perspektywy prowadzenia jakichkolwiek działań są niezbędne. Na tej liście znajdują się:

Dane osobowe

Informacje demograficzne dotyczące osoby, jej miejsca zamieszkania oraz danych, na które można się kontaktować celem przedstawienia oferty.

  • Imię i nazwisko: Pełne imię i nazwisko klienta to podstawowa informacja, która umożliwia zidentyfikowanie osoby i stworzenie dla niej spersonalizowanej komunikacji.
  • Adres e-mail: Posiadanie informacji o tym, na jaki adres mailowy można kierować propozycje współpracy, newslettery czy oferty pozwala wdrożyć zakrojone na szeroka skalę, lecz mało czasochłonne działania marketingowe.
  • Numer telefonu: Przydaje się, jeśli firma planuje bezpośredni kontakt z klientem, tzw. cold calling celem przedstawienia oferty czy warm calling, aby poznać opinię lub kontynuować współpracę.
  • Adres zamieszkania: ta informacja jest niezbędna przy analizowaniu danych demograficznych i planowaniu wysyłki korespondencji pocztą tradycyjną. 

Historia transakcji

Dotyczy przeprowadzanych transakcji internetowych, odwiedzanych miejsc, sklepów, najczęściej oglądanych produktów, co pozwala stworzyć obraz konsumenta i idealną personę.

  • Zakupy: Szczegóły dotyczące zakupów, takie jak data, wartość zakupów i produkty.
  • Płatności: Historia płatności, metody i terminy.
  • Zwroty i reklamacje: Informacje o ewentualnych problemach zgłaszanych sprzedawcom i wybranych sposobach ich rozwiązania. 

Preferencje i zachowania

Szersze spojrzenie na grupę konsumencką pod kątem tego, co kupuje, czego szuka, czym się interesuje. Wymaga osadzenia posiadanych danych w realiach, w odniesieniu do zmieniających się trendów, co pozwala ocenić, czym interesują się klienci.

  • Preferencje dotyczące produktów: Co klient kupuje najczęściej?
  • Historia przeglądania: Jakie strony i produkty klient odwiedzał?
  • Feedback: Wystawione opinie i sugestie klienta dotyczące produktów czy usług.

Baza danych w świetle obowiązujących przepisów

Obecnie dużą wagę przywiązuje się do ochrony danych osobowych i sposobu ich udostępniania oraz przetwarzania. Bazy są udostępniane na podstawie licencji, muszą być pozyskane z legalnego źródła, po tym, jak klient wyraził zgodę na ich przetwarzanie. Potem zachodzi konieczność prawidłowego przechowywania z zachowaniem najwyższych standardów ochrony i bezpieczeństwa. W razie potrzeby, gdy klient wyrazi taką wolę/żądanie, dane muszą być na bieżąco edytowane lub zgody marketingowe wycofywane (w pełnym lub częściowym zakresie). 

Inne artykuły