Baza Instytucji i Firm
Czym jest Biff? Usuń swoje dane

Źródła i metody pozyskiwania danych

analiza danych

W erze informacji i cyfryzacji dane stały się jednym z najcenniejszych zasobów. Dostęp do rzetelnych danych, które można potem przeanalizować jest bezcenny. Pozwala na podejmowanie trafnych decyzji, a dzięki temu zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu w biznesie czy w życiu prywatnym. Zobacz, w jaki sposób pozyskiwać dane i skąd je brać, aby nadawały  się do dalszego wykorzystania.

Źródła danych, czyli skąd brać informacje

W dzisiejszych czasach, dane są dostępne z wielu różnych źródeł – niektóre są łatwo dostępne i nic nie kosztują, a za inne trzeba zapłacić. Najpopularniejsze są źródła internetowe – dzięki wyszukiwarkom takim jak Google, Bing czy Yahoo można znaleźć informacje na temat praktycznie każdej dziedziny życia. Niestety często wymagają one weryfikacji, bo mogą być nie do końca prawdziwe. Dlatego najlepiej korzystać z wiarygodnych portali, np. stron rządowych, uniwersyteckich czy publikacji naukowych.

Bazy danych, które możesz kupić

Innym ważnym źródłem danych są profesjonalne bazy danych, które zawierają informacje na temat różnych aspektów życia społecznego, w tym dane demograficzne, informacje finansowe, historie kredytowe i wiele innych. Bazy danych są przydatne dla firm, które potrzebują szybkiego dostępu do wielu różnych informacji, na przykład w celu oceny ryzyka finansowego lub wykrywania oszustw. Przydają się też do prowadzenia działań sprzedażowych, aby ustalić grupy docelowe i skierować do nich reklamy odpowiednimi kanałami.

Metody pozyskiwania danych

Pozyskiwanie danych wymaga odpowiedniej metodyki, aby uzyskać jak najdokładniejsze i najbardziej wartościowe informacje. Do najpopularniejszych metod zalicza się:

  • – obserwacja, która polega na bezpośrednim badaniu zachowań lub procesów,
  • – ankieta, polegająca na zadawaniu pytań na temat preferencji i doświadczeń, zbieranie odpowiedzi i analizowanie ich,
  • – eksperyment polega na kontrolowanym badaniu wpływu określonych czynników na wynik,
  • – analiza danych, której poddawane są dane już zgromadzone i wykorzystane wcześniej w innym celu. Analiza, w zależności od metody i celów, jakie chcemy osiągnąć, odbywa się różnymi technikami (analiza statystyczna,  data mining, machine learning czy big data analytics).

Oprócz wyżej wymienionych metod, istnieją także inne sposoby pozyskiwania danych, takie jak badania jakościowe, wywiady, focus grupy czy testy użytkownika. Każda z tych metod ma swoje zalety i ograniczenia, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią metodę w zależności od celu badania i rodzaju informacji, które chcemy pozyskać.

 

Inne artykuły